Tuotteet
Modulaarinen UPS
  • Modulaarinen UPSModulaarinen UPS
  • Modulaarinen UPSModulaarinen UPS
  • Modulaarinen UPSModulaarinen UPS

Modulaarinen UPS

HAGOE Modular UPS on suunniteltu datakeskuksiin, viestintähuoneisiin ja teollisuuden ohjausjärjestelmiin. Se käyttää DSP-digitaaliohjausta ja N+X-redundanssia, 20KVA per moduuli ja jopa 200KVA per kaappi. Sen modulaarinen rakenne tukee joustavaa kapasiteetin laajentamista, luotettavaa tehonsuojaa ja helpompaa huoltoa.
  • Tuotetyyppi:Modulaarinen UPS / Modulaarinen keskeytymätön virtalähde
  • Moduulin kapasiteetti:Jopa20KVA per yksittäinen moduuli
  • Kaapin kapasiteetti:Jopa200KVA per kaappirinnakkaisten moduulien konfiguroinnin kautta
  • Redundanssi: N+X redundantti modulaarinen rakenne
  • Ohjaustekniikka:DSP digitaalinen ohjaus
  • Ero amodulaarinen UPSja perinteinen tornityyppinen UPS ei ole pelkkä kaappisuunnittelu. Se sisältää erilaisen lähestymistavan kapasiteetin konfigurointiin, redundanssiin ja ylläpitoon.

    Perinteinen UPS on yleensä konfiguroitu täydelliseksi tehoyksiköksi. Kun kuormitus kasvaa, käyttäjän on ehkä lisättävä toinen UPS-järjestelmä tai korvattava olemassa oleva yksikkö suuremmalla mallilla. Amodulaarinen UPSintegroi tehomoduulit, ohjausjärjestelmät ja niihin liittyvät toiminnot laajennettavaksi arkkitehtuuriksi, jolloin kapasiteetti voidaan konfiguroida nykyisen kuormituksen ja tulevan laajennussuunnitelman mukaan.

    Datakeskusten ja viestintähuoneiden osalta tämä voi muuttaa UPS-hankintaa koko järjestelmän mitoittamisesta tulevaa suurinta kysyntää varten alussa kapasiteetin laajentamiseen asteittain todellisen kuormituksen kasvaessa.

    Modular UPS

    Tekninen kuvaus

    Modulaarinen UPS-virtalähdeyhdistää perinteisten tornityyppisten UPS-järjestelmien tekniset ominaisuudet nykyaikaisten datakeskusten ja laitehuoneiden modulaarisuusvaatimuksiin. Se adoptoiDSP digitaalinen ohjaustekniikkaja anN+X redundantti modulaarinen rakenne, jonka avulla käyttäjät voivat määrittää järjestelmän joustavasti todellisten kuormitusvaatimusten mukaan. Yksi moduuli tarjoaa kapasiteetin20 KVA, kun taas kapasiteetti on enintään200 KVA per kaappivoidaan saavuttaa kytkemällä useita moduuleja rinnakkain.

    Modulaarista rakennetta toteutettaessa järjestelmä parantaa merkittävästi kriittisten teholaitteiden luotettavuutta, soveltuvuutta ja huollettavuutta, mikä tekee siitä sopivan valinnan eri toimialoille, joilla on korkeat luotettavuusvaatimukset.

    Tärkeimmät tekniset parametrit

    Luokka Parametri Erittely
    Malli Malli HM-33010GS / HM-33015GS / HM-33020GS / HM-33025GS / HM-33030GS
    Päätulo Tulojännite 380VAC / 400VAC / 415VAC
    Tulotaajuus 50/60 Hz
    Tehotekijä >0,99
    Nykyinen vääristymisnopeus THDi <3 %
    Jännitealue -40 % ~ + 25 %; -40% ~ -20% lineaarisella taajuuden vähennyksellä
    Taajuusalue 40-70 Hz
    Ohittaa Ohitusjännite 380VAC / 400VAC / 415VAC
    Jännitealue -20% ~ +15%
    Ylikuormituskapasiteetti 135 %, pitkäaikainen työ
    Ylikuormituskapasiteetti 135–150 %, 6 min
    Ylikuormituskapasiteetti Kuormitus >150 %, työaika<100ms
    Lähtö Lähtöjännite 380VAC / 400VAC / 415VAC
    Jännitteen tarkkuus ±1 %(tasapainotettu kuorma);±1,5 %(epätasapainoinen kuorma)
    Jännitteen vääristymäsuhde THD <1,5 %(lineaarinen kuorma);THD <5 %(epälineaarinen kuorma)
    Tehotekijä 0.8
    Kolmivaiheinen tarkkuus 120°±0,5°
    Huippuarvosuhde 3:1
    Ylikuormituskapasiteetti 110 %, 1 tunti, vaihda ohitukseen
    Ylikuormituskapasiteetti 125 %, 10 min, vaihda ohitukseen
    Ylikuormituskapasiteetti 150 %, 200ms, vaihda ohitukseen
    Ylikuormituskapasiteetti >150 %200 ms, vaihda ohitukseen
    Järjestelmä Järjestelmän tehokkuus Normaali moduuli:95 %
    Järjestelmän tehokkuus Talousmoduuli:98 %
    Akun tehokkuus 95 %
    Näyttö LCD + LED, kosketusnäyttö + näppäimistö
    Suojaustaso IP20
    Viestintäliittymä RS232, RS485, kuivakosketin, SNMP-kortti, EPO, generaattoriliitäntä
    Yhteystila Tukee ylä- ja alaliitäntää
    Käyttölämpötila 0-40°C
    Varastointilämpötila -25-70°C
    Suhteellinen kosteus 0–95 %(ei kondensaatiota)
    Melu <55dB
    Akku Akun jännite ±240VDC(32–44 osaa voidaan asettaa)
    Akun asetukset 20 % järjestelmätehoa
    Akun jännitteen toleranssi ±1 %
    Paino Virtamoduuli 10KVA:20kg
    Virtamoduuli 15KVA:21 kg
    Virtamoduuli 20 KVA:25kg
    Virtamoduuli 25KVA:30kg
    Virtamoduuli 30KVA:34 kg
    Koko 6-moduulin kaappi 600 × 900 × 1600 mm
    10 moduulin kaappi 600 × 900 × 2000 mm
    Virtamoduuli 440 × 590 × 134 mm(10KVA / 15KVA / 20KVA)
    Kaapin paino 6-moduulin kaappi Malli: HM060-10, HM090-15, HM120-20;150kg
    10 moduulin kaappi Malli: HM100-10, HM150-15, HM200-20;180kg

    Miksi modulaarinen UPS on erilainen?

    1. Kapasiteetti voi seurata todellista kuormitusta

    Yksi modulaarisen UPS:n tärkeimmistä eduista on, että UPS:n kapasiteetti voi seurata todellista kuormitusvaatimusta.

    Esimerkiksi äskettäin rakennetussa konehuoneessa voi olla suhteellisen alhainen alkukuormitus, mutta se voi lisätä palvelimia, tallennusjärjestelmiä, verkkolaitteita tai muita IT-kuormia tulevaisuudessa. Modulaarisella arkkitehtuurilla UPS-kokoonpanoa voidaan laajentaa projektin todellisen kasvun mukaan sen sijaan, että ostettaisiin koko tuleva kapasiteetti heti alussa.

    2. N+X-redundanssi kriittisille kuormille

    Kriittisten kuormien osalta UPS-valinnassa ei ole kyse vain vaaditun kapasiteetin saavuttamisesta. Järjestelmän on myös harkittava, voiko jäljellä oleva järjestelmä jatkaa toimintaansa, jos tehomoduuli ei ole käytettävissä.

    HAGOE Modular UPS ottaa käyttöön anN+X redundantti modulaarinen rakenne. Tässä arkkitehtuurissa"N"edustaa todellisen kuorman tukemiseen tarvittavien moduulien määrää"X"edustaa ylimääräisiä redundantteja moduuleja. Oikea redundanssikokoonpano voi vähentää yksittäisen moduulin vian vaikutusta koko tehonsyöttöjärjestelmään.

    Todellinen N+X-konfiguraatio tulee määrittää kuormituskapasiteetin, vaaditun luotettavuustason ja projektin suunnitteluvaatimusten mukaan.

    Modulaarinen UPS vs. perinteinen torni-UPS

    Vertailu Modulaarinen UPS Perinteinen Tower UPS
    Arkkitehtuuri Modulaarinen tehoarkkitehtuuri Integroitu UPS-yksikkö
    Kapasiteetin määritys Joustava moduulipohjainen kokoonpano Yleensä määräytyy UPS-yksikön kapasiteetin mukaan
    Laajentaminen Lisää moduuleja tarpeen mukaan Saattaa vaatia lisää UPS-yksiköitä tai vaihtamista
    Redundanssi N+X redundanssi voidaan määrittää Yleensä perustuu täydelliseen UPS:n redundanssiin
    Huolto Vialliset moduulit voidaan käsitellä itsenäisestisuunnittelusta riippuen Huolto voi koskea koko UPS-yksikköä
    Tulevaisuuden kuormituksen kasvu Sopii hyvin vaiheittaiseen laajentamiseen Vaatii enemmän ennakkosuunnittelua
    Asennus Modulaarinen kaappijärjestelmä Perinteinen UPS-kaappi
    Alkukokoonpano Voidaan sovittaa todelliseen kuormaan Usein mitoitettu odotetun maksimikuorman mukaan
    Soveltuvuus palvelinkeskukseen Sopii hyvin laajennettaviin kriittisiin kuormiin Soveltuu kiinteän kapasiteetin sovelluksiin
    Hankintojen painopiste Skaalautuvuus, redundanssi, ylläpidettävyys Kapasiteetti, luotettavuus ja järjestelmän alkukokoonpano

    Tämä ei tarkoita, että modulaarinen UPS olisi aina parempi kuin perinteinen tornityyppinen UPS.

    Kun kuormitus on vakaa, tarvittava kapasiteetti on selkeästi määritelty ja tuleva laajentuminen on epätodennäköistä, perinteinen UPS voi jäädä yksinkertaiseksi ratkaisuksi.

    Kun projektiin liittyy jatkuvaa laajenemista, kuormituksen kasvua, vaiheittaista datakeskusten rakentamista tai korkeita käytettävyysvaatimuksia, modulaarisen UPS:n skaalautuvuus ja redundanssi voivat tarjota enemmän arvoa.

    Siksi UPS-hankinnoissa tulee ottaa huomioon koko projektin elinkaare, eikä keskittyä vain alkuperäiseen hankintahintaan.

    Kapasiteetin määritys

    20 KVA moduulisuunnittelu

    HAGOE:n tuotetietojen mukaan yksi moduuli voi tarjota kapasiteetin20 KVA. Modulaarisen arkkitehtuurin avulla käyttäjät voivat konfiguroida järjestelmän todellisten kuormitusvaatimusten mukaan sen sijaan, että luottaisivat kokonaan yhteen suuren kapasiteetin UPS-yksikköön.

    Jopa 200 KVA kaappia kohden

    Kun moduulit kytketään rinnakkain yhteen kaappiin, järjestelmä voi saavuttaa jopa kapasiteettikonfiguraation200 KVA. Tämän ansiosta järjestelmä pystyy vastaamaan erilaisiin vaatimuksiin keskikokoisista kriittisistä kuormista suurempiin konehuoneen tehojärjestelmiin.

    Tekninen huomautus:Lopullinen moduulimäärä, N+X redundanssitaso, akun kokoonpano ja järjestelmän kapasiteetti tulee vahvistaa todellisen kuormituksen ja projektin vaatimusten mukaan.

    Missä modulaarista UPS:ää käytetään?

    Palvelinkeskukset

    Palvelinkeskusten kuormitus kasvaa usein asteittain, kun palvelimia, tallennusjärjestelmiä ja verkkolaitteita lisätään. Modulaarinen UPS voi mukautua muuttuvaan virrantarpeeseen modulaarisen kokoonpanon avulla, mikä tekee siitä sopivan laajennettaviin datakeskusten tehoarkkitehtuureihin.

    Televiestintä- ja viestintähuoneet

    Telekommunikaatio- ja viestintähuoneet vaativat korkeaa virran jatkuvuutta ja laitteiden saatavuutta. Se voidaan konfiguroida huoneen kuormituskoon mukaan samalla kun käytetään redundanttia arkkitehtuuria kriittisten viestintälaitteiden tehon saatavuuden parantamiseksi.

    Teollisuuden ohjausjärjestelmät

    Teollisuusautomaatiossa käytettävät PLC-järjestelmät, ohjaimet, valvontalaitteet ja tietoliikennelaitteet voivat vaatia jatkuvaa ja vakaata tehoa. Se voi tarjota varavirran ja virranlaadun suojauksen kriittisille ohjauskuormille.

    Rahoitus- ja kaupalliset tilat

    Rahoituslaitokset, kaupalliset keskukset ja yritysten IT-järjestelmät edellyttävät palvelimien ja verkkolaitteiden luotettavaa toimintaa. Se voi tarjota skaalautuvan varavirta-arkkitehtuurin kriittisiä IT-kuormia varten.

    Hankintaopas

    Hankintahenkilöstön ja EPC-projektien osalta on suositeltavaa selvittää seuraavat tiedot tiedusteluvaiheessa:

    1. Vahvista vaadittu kapasiteetti
    Määritä nykyinen kuormitus, huippukuorma ja tuleva laajennuskapasiteetti sen sijaan, että toimittaisit vain yleisen UPS-kapasiteettiluvun.

    2. Määritä redundanssivaatimus
    Ilmoita selkeästi, vaatiiko hankeN, N+1, tai joku muuN+Xredundanssiarkkitehtuuri.

    3. Vahvista akun riippumattomuus
    Määritä tarvittava kesto, jonka UPS ylläpitää kuormitustoimintaa verkkovirtakatkon jälkeen.

    4. Vahvista asennusehdot
    Anna tietoja palvelinhuonetilasta, kaapelin sisään-/ulostulotavoista, ympäristön lämpötilasta ja ylläpidon pääsypoluista.

    5. Pyydä teknisiä asiakirjoja
    Vaadi toimittajia toimittamaan tuotetiedot, järjestelmäehdotukset, kytkentäkaaviot, sertifiointiasiakirjat, testiraportit ja asennus-/huolto-oppaat.

    6. Arvioi toimittajan suunnittelukyky
    Kun käsittelet modulaarisia UPS-järjestelmiä, älä keskity pelkästään tuotteen hintaan. arvioida myös toimittajan valmiuksia järjestelmän konfiguroinnin, rinnakkaisjärjestelmän suunnittelun, testauksen, asennusohjeiden ja myynnin jälkeisen huollon suhteen.

    Laadunvalvonta ja valmistuksen vahvuus

    Perustettu vuonna2008, HAGOElla on yli 18 vuoden kokemus tehoelektroniikan ja virtalähteiden valmistuksesta. Modulaarisissa UPS-järjestelmissä, jotka sisältävät rinnakkaisia ​​moduuleja, redundanssia ja jatkuvaa toimintaa, yhtiö soveltaa tuotanto- ja varmennusprosessia, joka kattaa elektronisen kokoonpanon ja koko yksikön testauksen.

    Tuotantolaitos on varustettuTRUMPF laserleikkauskoneet, AMADA CNC-taivutuskoneet, SMT-tuotantolinjat ja automatisoidut tornin lävistyslaitteet. Testausresursseja ovat mmälykäs ikääntyminen, EMC, IP-suojaus ja ympäristötestauslaitteetsähköisen suorituskyvyn, toimintavakauden ja ympäristöön sopeutuvuuden tarkistamiseen.

    HAGOE toimii allaISO9001, ISO14001 ja ISO45001hallintajärjestelmät ja omistukset34+ kansallista patenttia. Sen tuotevalikoima kattaa myös GZDW-tasavirtajärjestelmät, UPS/EPS:t, virranjakelulaitteet ja uudet energiasähköjärjestelmät, mikä tarjoaa tarvittavaa valmistuskokemusta modulaaristen UPS-laitteiden kehittämiseen ja järjestelmien integrointiin.

    ISO 9001ISO 14001ISO 45001

    FAQ

    1. Miten Modulaarisen UPS:n kapasiteetti tulisi laskea uudelle konesalille?

    UPS:n kapasiteetti tulee laskea todellisen kuorman, tehokertoimen, tulevien laajennusvaatimusten ja vaaditun redundanssitason perusteella. Sen sijaan, että vain laskettaisiin yhteen kaikkien laitteiden nimellisteho, sekä nykyiset että suunnitellut kuormat tulee ottaa huomioon ennen tarvittavan määrän määrittämistä.Nmoduulit jaXredundantteja moduuleja.

    2. Kuinka N+X-redundanssi toimii modulaarisessa keskeytymättömässä virtalähteessä?

    Nedustaa moduulien vähimmäismäärää, joka tarvitaan tukemaan todellista kuormitustaXedustaa ylimääräisiä redundantteja moduuleja. Esimerkiksi yhden redundantin moduulin lisääminen vaadittuun kapasiteettiin luoN+1kokoonpano. Lopullinen redundanssitaso tulee määrittää projektin luotettavuusvaatimusten ja kuormituskriittisyyden mukaan.

    3. Mitä tapahtuu, jos yksi tehomoduuli vioittuu?

    Kun järjestelmä on määritettyN+X redundanssi, loput saatavilla olevat moduulit voivat jatkaa kriittisen kuormituksen tukemista suunnitellulla toiminta-alueella, jos yksi moduuli ei ole käytettävissä. Se, voiko koko kuorma pysyä verkossa, riippuu kuormitustasosta, redundanttien moduulien määrästä ja järjestelmän ohjausstrategiasta.

    4. Voidaanko modulaarista keskeytymätöntä virtalähdettä laajentaa asennuksen jälkeen?

    Kyllä. Yksi keskeytymättömän modulaarisen virtalähteen arkkitehtuurin tärkeimmistä tavoitteista on kapasiteetin skaalautuvuus. Lisää tehomoduuleja voidaan lisätä kuorman kasvaessa koko UPS-järjestelmän korvaamisen sijaan. Ennen laajennusta on tarkistettava käytettävissä olevat moduulien paikat, järjestelmän kapasiteetti, alku-/alajakelu ja redundanssivaatimukset.

    5. Mikä on HAGOE modulaarisen UPS-virtalähteen maksimikapasiteetti?

    Nykyisten tuotetietojen mukaan yksi moduuli voi tarjota jopa20 KVA, kun taas yksi kaappi voi saavuttaa jopa kapasiteettikokoonpanon200 KVArinnakkaisliitännän kautta. Järjestelmän todellinen kapasiteetti ja moduulien määrä tulee määrittää kuormituksen ja redundanssin konfiguraation mukaan.

    6. Mitä kuormitusta suositellaan valittaessa modulaarista UPS:ää?

    UPS:n kokoa ei saa yksinkertaisesti mitoittaa vastaamaan nykyistä todellista kuormitusta täydellä kapasiteetilla. Suunnittelussa tulee ottaa huomioon tulevat laajennus- ja irtisanomisvaatimukset asianmukaisella kapasiteettimarginaalilla, joka perustuu projektin kuormituksen kasvusuunnitelmaan. Datakeskuksille ja muille kriittisille kuormituksille, käytettävissä oleva kapasiteetti sen jälkeenN+Xmyös irtisanomisia tulee harkita.

    7. Miten akun kapasiteetti tulisi valita modulaariselle keskeytymättömälle virtalähteelle?

    Akun kapasiteetti riippuu pääasiassaUPS:n kuormitusteho, tarvittava varmistusaika, akkujärjestelmän jännite, purkausominaisuudet ja ympäristön lämpötila. Akun kapasiteettia ei tule valita pelkästään UPS:n KVA-luokituksen perusteella; myös vaadittu autonomiaaika on sisällytettävä laskelmaan.

    Hot Tags: Modulaarinen UPS Valmistaja, Toimittaja, 20KVA Modulaarinen UPS, 200KVA Modulaarinen UPS, N+X UPS, Data Center UPS, Laajennettava UPS, Kiina UPS-valmistaja
    Lähetä kysely
    Yhteystiedot
    • Osoite

      No. 908, Niming Road, Kunpeng Street, Wenzhou Marine Economic Development Demonstration Zone, Wenzhou City, Zhejiangin maakunta, Kiina

    • Sähköposti

      hg@hagoelec.com

    Lähetä HAGOE:lle vaihtovirtalähdettä, tasavirtalähdepaneelia, keskeytymättömän virtalähteen hankintaa, räätälöintiä, OEM-yhteistyötä, teknistä tukea ja projektiratkaisuja koskevat kyselysi suoraan tehtaaltamme.
    X
    Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle paremman selauskokemuksen, analysoidaksemme sivuston liikennettä ja mukauttaaksemme sisältöä. Käyttämällä tätä sivustoa hyväksyt evästeiden käytön. Tietosuojakäytäntö
    HylätäHyväksyä